وبلاگ کسروی (یه یاد یعقوب مهرنهاد)

فوریه 6, 2008

لطيفه‌هاي آسماني/ بخش نخست: خدا در تورات (وقتي خدا با پيامبرش كشتي ميگيرد و مغلوب مي شود!)

Filed under: روشنگري — kasravi @ 12:19 ب.ظ.

پيش گفتار:

تقريبا همه مسلمانان جهان- من الجمله ايرانيان- بر اين تصورند که تورات و انجيل دو کتابی هستند که از جانب خداوند بر موسی و عيسي نازل شده‌اند، به همان صورت که قرآن بر محمد نازل شده است . اين اعتقاد عمدتا از تصريح خود قرآن ناشی شده است که : آن خدايی که قرآن را بر تو(محمد) فرستاد، تورات و انجيل را نيز بر موسی و عيسي فرستاد( آل عمران 3، 48. مائده، 46. حديد، 27) ولی واقع امر اين است که تورات و انجيل، هيچکدام نه کتاب واحدی هستند و نه موسی و عيسی آنها را به صورت وحی از آسمان دريافت داشته‌اند. آنچه امروز در جهان مسيحيت به نام کتاب مقدس عرضه ميشود، مجموعه ای از دو بخش عهد عتيق و عهد جديد است. عهد عتيق شامل 39 كتاب است كه 5 كتاب نخست آن مجموعا تورات ناميده شده و عهد جديد نيز كه چهار كتاب اول آن اختصاصا انجيل ناميده مي‌شود، جمعا شامل 27 كتاب و رساله است كه در طول دو قرن توسط افراد مختلف نوشته شده اند که هيچ يک از آنها حتي از حواريون عيسي نبوده اند. خود عيسي در هنگام مرگ خويش اساسا از وجود كتابي بنام انجيل بي خبر بود

.

خداي يهوديان كه در تورات يَهُوَه نام دارد حيرت‌انگيزترين و جالب‌ترين خداي اديان آسماني است. وي صرفا خدای قوم يهود است و پيامبرانی که از جانب خود ميفرستد منحصرا پيامبران ملت يهودند و به کفر يا ايمان ديگران کاری ندارند[1]. تعاليم و قوانين آنان کلا بر اين محور ميگردد که منافع خاص قوم يهود از هر راهی که لازم باشد حفظ شود، ولو مستلزم آن باشد که مسائل اخلاقی و انساني بسياری زير پا گذاشته شوند و حقوق مشروع ملتهای ديگری ناديده گرفته شوند يا کسان بسياری به ناحق کشته شوند.

اين خدا با يک پيغمبرش (ابراهيم) کباب و آبگوشت ميخورد و زير درخت استراحت ميکند[2]. باپيغمبر ديگرش (يعقوب) کُشتی ميگيرد وزورش به او نمی رسد[3]. نشيمنگاهش را به ديگري (موسي) نشان مي دهد[4] و چند وقت بعد در شب تاريک دنبال وي در بيابان مي‌دود تا او را به علت ختنه نبودن بکشد[5] از پيغمبر ديگرش (هوشع) می خواهد که با زنِی زنا زاده و زنا کار ازدواج کند[6]. به پيغمبر ديگرش (حزقيال) دستور ميدهد که تا 390 روز روی نان روزانه‌اش گُه انسان بمالد و بخورد[7] به پيغمبر ديگرش شکايت می‌کند که دو خواهری که معشوقه او بودند يکی پس از ديگرِی سرش کلاه گذاشته اند و با ديگران زنا کرده‌اند[8]. دختران ناز پرورده اورشليم را غضب می کند و فرمان می‌دهد که ديگر مو بر فرج آنها نرويد[9]. براي اثبات قدرت خدايي خود بنده‌اش ايوب را به دست شيطان مي‌سپارد[10]. به پيغمبر ديگرش پرخاش مي‌کند که چرا با زن يکي از سرداران خود زنا کرده است در حالي که خود يهوه حاضر بوده است زنان ديگری را به آغوش او بفرستد. علاقه خاصي دارد كه براي او هر چه بيشتر قرباني كنند و اصولا وقتي بوي خوش قرباني كباب شده از سوي نوح به مشامش ميرسد از تصميم خود براي نابودي نسل بشر پشيمان ميشود[11] حتي نحوه دقيق کباب کردن گاو و گوسفند را چون يک آشپز کهنه کار به پيغمبر اولوالعزم خودش تعليم می دهد[12]. اخبار محرمانه دربار يهود را مانند يک مامور مخفيه اطلاعاتي به گوش پيامبر ديگرش ميرساند[13]. در نقش يک رئيس مافيا به يهوديان مصر توصيه ميكند که از همسايگان مصرِی خود هر قدر بتوانند طلا و نقره به امانت بگيرند تا آنها را در خروج از اين کشور با خودشان ببرند[14]، وقتي پادشاه منتصب او (شائول) كه از جانب خدا مامور نابودي كامل قوم فلسطيني عماليق بوده، تنها چند گاو و گوسفند از اين قوم زنده باقي ميگذارد، شائول وتمام پسرانش را قتل عام ميكند[15]. گاهي آنقدر خشمگين ميشود كه در عرض يک شب چند ميليون نوجوان و کودک مصری و حتی گاو و گوسفندهای نوزاد را با دست خويش سر می‌برد. وقت ديگر خدا از اينکه گروهي از فرزندان نوح در صدد ساختن برج معروف بابل برآمده اند نگران ميشود ، زيرا که ميترسد اين برج تا به آسمان برسد و آنوقت اينان بفکر تجاوز به دستگاه خدايی او بيفتد بنابراين زبان هاي مختلف را ايجاد مي كند تا انسان ها زبان هم را نفهمند و نتوانند آن برج را بسازند.[16] زماني كه داوود پيامبر تصميم ميگيرد براي او در اورشليم خانه‌اي بسازد نزد پيامبرش ناز ميكند كه چرا تا بحال كه از اين خيمه به آن خيمه سرگردان بوده برايش مسكني نساخته[17]. 

اينهم عواقب تخطي از فرامين يهوه:«اگر مرا نشنوی و جميع اوامر و فرايض مرا که به تو ميفرمايم بجا نياوری ،آنگاه در شهر و در صحرا ملعون خواهی شد و ظرف خمير و ميوه زمين تو و گوساله ها و بره‌های گله‌ات نيز ملعون خواهند شد. و بر تو وبا و سل و تب و التهاب و حرارت و شمشير و باد سموم و يرقان خواهم فرستاد،و فلک بالای سرت مس خواهد شد و زمين در زير پايت آهن ،و باران را با گرد و غبار خواهم آميخت تا ار آسمان نازل شود و ترا هلاک کند، و ترا به بواسير و جرب و خارش و به ديوانگی و نابينايی و پريشانی دل مبتلا خواهم ساخت. زنی را که نامزد کنی ديگری با او خواهد خوابيد،فرزندانت به اسيري برده خواهند شد وگاوت در نظرت کشته شود  و ديگران گوشتش را بخورند،و الاغت پيش روِی تو به غارت برده شود،و زانوها و ساق ها و از کف پا تا فرق سرت را به دمل بد که از آن شفا نتوانی يافت گرفتار خواهم کرد . تخم بسيار به مزرعه خواهی برد اما ملخ آنرا خواهد خورد ، و تاکستانها عروس خواهی کرد اما شراب آنرا نخواهی نوشيد زيرا کرم انگورت را خراب خواهد کرد …. منبع:كتاب مقدس (ترجمه قديم)، انتشارات ايلام، انگلستان، چاپ سوم. 1426 صفحه.


[1] کتاب حزقيال نبِی، باب سوم، آيات 4 الي 6
[2] كتاب سفر پيدايش، باب هجدهم، آيات 1 الي 8
[3] كتاب سفر پيدايش، باب سي و دوم، آيات 22 الي 32
[4] كتاب خروج، باب سي و سوم، آيه 23
[5] كتاب سفر خروج، باب چهارم، آيه 24
[6] كتاب هوشع نبي، باب اول، آيات 1 الي 4
[7] كتاب حزقيال نبي، باب چهارم، آيات 4 الي 12
[8] کتاب حزقيال نبي، باب بيست و سوم، آيات 1 الي 35

[9] کتاب اشعياء نبِی ، باب سوم، آيات 16 الي 24

[10] كتاب ايوب نبي، باب دوم، آيه 6
[11] كتاب سفر پيدايش، باب هشتم، آيه 21
[12] كتاب اعداد، باب بيست و هشتم، آيات 1 الي 11 – كتاب لاويان، باب اول، آيات 1 الي 17
[13] كتاب اول پادشاهان، باب چهارم، آيات 1 الي 17
[14] كتاب خروج، باب يازدهم، آيات 2، 35 و 36
[15] كتاب اول سموئيل، باب پانزدهم، آيات 1 الي 35 –  كتاب اول تواريخ، باب دهم، آيه 12
[16] سفر پيدايش، باب يازدهم، آيات 1 الي 9
[17] كتاب اول تواريخ، باب هفدهم، آيات 3 الي 6

Advertisements

17 دیدگاه »

 1. نظرت در مورد اینکه کوها میخی در زمین هستند یا واقعه شق القمر و یا ….چیه؟چرا یه طرفه یه قاضی رفتی .همه ادیان مزخرف هستند

  دیدگاه توسط son of thunder — فوریه 6, 2008 @ 3:03 ب.ظ. | پاسخ

 2. در ضمن من اینم بگم که آتیست هستم .فکر نکنی که شور حسینی گرفتم و تعصب مذهبیم جوش اومد

  دیدگاه توسط son of thunder — فوریه 6, 2008 @ 3:04 ب.ظ. | پاسخ

 3. برادر گرامی، تبلیغات ضد یهودی صدا و سیمای جمهوری اسلامی و رسانه های گروهی مزدورش کافی نبود که شما هم احساس رسالت تاریخی و دینی کردی و وارد گود شدی؟
  شنیدن این حرفا از دهن یه عرب چندان عجیب نیست. اما از یک ایرانی خیلی سخته… فراموش نکن که تو کشوری زندگی می کنی که دومین سرزمین مقدس یهودیان دنیاس و یکی از فرزندانش به نام کوروش بزرگ تنها غیر یهودیه که در تورات ازش به نام «منجی» نام برده شده؛ ارزش این واقعیات رو می تونی درک کنی؟
  یه چیز دیگه: می بینم که نام کسروی رو روی وبلاگت گذاشتی…فراموش نکن که رسالت بزرگی داری برادر من…نام یکی از بزرگ ترین ابرمردان این سرزمین رو یدک می کشی. اگه واقعا به کسروی ایمان و اعتقاد داری، چرا سعی نمی کنی به پیروی ازش، خرافات دیوانه کننده اسلام ناب محمدی رو افشا و موشکافی کنی؟
  باز هم تاکید می کنم: تو به نام کسروی مدیونی برادرم، مدیونی!

  دیدگاه توسط پلنگ صورتی — فوریه 6, 2008 @ 6:11 ب.ظ. | پاسخ

 4. خیلی خوب بود.. اما کو گوش شنوا. خوشحالم که همچین وبلاگی هست اینجا

  دیدگاه توسط mychamber — فوریه 6, 2008 @ 9:28 ب.ظ. | پاسخ

 5. با درود :
  ورودتو به وردپرس خوش آمد میگم …
  میگم شما که احیانا اسم بلاگت رو از روی اسم استاد بزرگ احمد کسروی نگزاشتی که ؟
  اگه آره … ایول خوشحالم بالاخره یکی اسم این بزرگ رو توی وردپرس زنده کرد
  اگه هم اتفاقیه که هیچی .

  دیدگاه توسط پاپک — فوریه 6, 2008 @ 9:46 ب.ظ. | پاسخ

 6. زیاد با مطلبت موافق نیستم، چون روح سخنان یهوه را درک نکردی و فقط به ظاهر آن اکتفا کردی. قرآن را نیز می توان اینگونه براحتی به چالش کشید و به تمسخر گرفت. باری، موفق باشی.

  دیدگاه توسط A. Hovsepian — فوریه 7, 2008 @ 6:44 ق.ظ. | پاسخ

 7. هفتميش حالمو بهم زد.

  دیدگاه توسط khoshmaram — فوریه 7, 2008 @ 12:23 ب.ظ. | پاسخ

 8. تا چند سال گذشته جرائت نمی کردم اسم پیامبران و امامان را بدون سلام و صلوات بیاورم.آن قدر که از کودکی ما را ازآتش جهنم و شب اول قبر می ترساندند!

  دیدگاه توسط رزا — فوریه 7, 2008 @ 1:52 ب.ظ. | پاسخ

 9. مطلب به درد بخوري بود… اما فقط براي ذهن ايراني كه هماره درگير و دار كسه شعر و اسطوره ست… ذهن خاورميانه اي… و ذهن جهاني هم ايضا…

  دیدگاه توسط xtrementalist — فوریه 7, 2008 @ 8:39 ب.ظ. | پاسخ

 10. shomare 7 ro tashih mikounam, baraye pokhtan nan, atash ro ba madfoe khoshk shode ensan dorost khahi kard

  دیدگاه توسط arash — فوریه 8, 2008 @ 12:20 ق.ظ. | پاسخ

 11. خیل جالب بود … خیلی خیلی خوندم و فكركردم من یكی ازعلاقهمندان به تاریخم…. خوشحال شدم از مطالبت … ادامه بده

  دیدگاه توسط 1divaneh — فوریه 9, 2008 @ 7:49 ق.ظ. | پاسخ

 12. مطالب مستند خوب و جالبی می‌نویسید.

  دیدگاه توسط بابک — فوریه 20, 2008 @ 8:05 ب.ظ. | پاسخ

 13. does anyone knows if there is any other information about this subject in other languages?

  دیدگاه توسط Yaz Okulu — مارس 27, 2008 @ 2:31 ق.ظ. | پاسخ

 14. هموطن خوشحالم که وارد مباحث دینی شدی اما ای کاش تعصب خشم و کینه رو از دل خود بیرون کنی و اندشه مدفون به خرافات خود را پاک کنی تا بتونی حقیق ادیان رو درک کنی . راستی تا حالا فکر کردی که پیروان کدوم دین واقعا به ارزش های اخلاقی پایبند هستند؟ مگه دین بیش از تفهیم ارزشهای اخلاقی . ؟

  دیدگاه توسط تورج — اوت 21, 2008 @ 7:32 ق.ظ. | پاسخ

 15. مطلب اگر هم كه واقعي بود با توجه به اينكه گفتيد تورات و انجيل نوشته شده غير حضرت عيسي و موسي است نوشتن اين اراجيف از يه عده آدم معمولي بعيد هم به نظر نمي ياد چون انسانها اغراض خودشون رو بر همه چيز ترجيح مي دهند .
  تازه درسته كه در قرآن آمده كه خداوند كتاب تورات و انجيل رو به حضرت موسي و عيسي داده است اما شيعه معتقد است كه اين كتب دچار تحريف شده اند . اگرچه شيعه اين اديان را مي پذيرد اما دين كامل را اسلام و كتاب كامل و بدون تحريف
  رو قرآن مي دونه . و اين نهايت احترام به اديان الهي است و از عظمت و بزرگي اسلام است .

  دیدگاه توسط aram — اکتبر 14, 2008 @ 7:25 ب.ظ. | پاسخ

 16. بهتره از عقايد وحشيا نشون بگي تا اين غفلت زده هايي كه فكر مي كنند هنوز هم بايد خواب باشند كه اينقدر با كوته بيني نظر دادند متوجه بشوند كه اگه بخواهند خواب بمونند نبايد اميدي به زندگي داشته باشند بهتره از پروتكلشون بگي كه دارن مثل چي بهش عمل مي كنن اونوقت اين غفلت زده ها ازت مي خوان دست برداري

  دیدگاه توسط ناشناس — نوامبر 15, 2008 @ 5:27 ق.ظ. | پاسخ

 17. پاسخ انجمن کلیمیان تهران

  کشتی گرفتن یعقوب با خدا

  ماجرای کشتی گرفتن حضرت یعقوب با فرشته و ترجمه اشتباه برخی مورخین غیر یهودی از تورات

  ماجرای کشتی گرفتن حضرت یعقوب با فرشته، یکی از سوء تفاهماتی است که نسبت به یهودیت ناشی از ترجمه اشتباه برخی مترجمین غیر یهودی کتاب مقدس پیش آمده است که بطور غلط آنرا کشتی با خدا ترجمه کرده اند.

  در تورات سفر پیدایش فصل 3 آیه 24 می فرماید: و یعقوب تنها ماند و مردی با وی تا طلوع فجر کشتی گرفت. در آیه صریحا تا کید می گردد که مردی با او کشتی گرفت. و البته در چند آیه بعد (آیه 28) می فرماید: زیرا با الوهیم و انسان مجاهده کردی و نصرت یافتی. کلمه الوهیم به مفهوم فرد یا شخصی که دارای قدرت می باشد. از صفات و کنیه های خداواند نیز می باشد و به معنای خدایی که همه نیروها از او منشا گرفته، بکار می رود.

  در ضمن الوهیم به معنای فرشته، قاضی، حاکم و . . . نیز می باشد که در ترجمه های غلط موجود در بازار کلمه الوهیم در این آیه خداوند معنی شده است که با توجه با آیه 24 که صراحتا مردی قید می کند اشتباه است و معنای صحیحی فرد قدرتمند یا فرشته می تواند باشد که با توجه به کتاب هوشع نبی فصل 12 آیه 4 و 5 که در مورد همین واقعه در آیه 4 کلمه الوهیم و در آیه 5 کلمه مَلاخ به معنای فرشته را بکار میبرد الوهیم در این عبارات به معنای فرشته می باشد که طبق باور یهود این فرد، فرشته حامی برادر حضرت یعقوب می باشد.

  در نهایت این را هم باید اضافه کنیم که بر اساس اصول دین یهود خداوند جسم نیست و به ماده نیز شبیه نمی باشد.

  معنی كلمه «اسرائیل» چیست؟

  اسرائیل یا ییسرائل در عبری از تركیب دو كلمه سر و اِل تشكیل شده است.
  سر = رئیس ، سردار ، حاكم ، امیر
  اِل = خدا
  كه در مجموع به معنی سردار الهی یا خلیفة اله است

  دیدگاه توسط ناشناس — ژانویه 22, 2009 @ 3:28 ب.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: