وبلاگ کسروی (یه یاد یعقوب مهرنهاد)

آوریل 24, 2008

بخش‌هايي از نامه سعد وقاص درباره فتح ايران

Filed under: روشنگري — kasravi @ 12:58 ب.ظ.

اين مطلب بخش هايي از نامه اي است كه سعد وقاص فرمانده قشون اسلام در ايران براي خليفه وقت‏‏، عمر بن الخطاب نگاشته است. قبل از خواندن مطلب بايد توجه داشت با آنكه وقايع و توصيفات ذكر شده در اين نامه از نگاه يك مسلمان دوآتشه و ناگزيز جانبدارانه بوده ولي از لابلاي آن مي توان به حقايقي تفكر برانگيز دست يافت.

بسم‌الله الرحمن الرحيم

از طرف سعد وقاص خطاب به خليفه مسلمين، عمربن‌الخطاب در مدينه.

 

 

اما بعد، حمد و ثناي خداوند را بجا مي آورم كه به من عمر و نصرت داد تا اينكه بتوانم اين روز را ببينم و مشاهده كنم پرچم اسلام در قلب پايتخت سلاطين ساساني در اهتزاز است. من حمد و ثناي خداوند را بجا مي‌آورم كه بما سربازان اسلام نصرت داد تا اينكه بتوانيم حكومت ايران را كه گفته ميشد نيرومندترين حكومت جهان است ازپا درآوريم. من اكنون اين نامه را در خيمه‌اي مي نويسم كه آن خيمه در وسط باغ قصر سلطنتي مدائن افراشته شده است.

 

 

اطاق‌هاي اين قصر مفروش از طلا است و بجاي خشت در كف اطاق‌ها طلا نصب نموده‌اند ولي من تصميم دارم كه هرچه در كف اطاق يا بر ديوارهاست را جمع اوري نمايم و با چيزهاي ديگر براي تو بفرستم. در بعضي از اطاق هاي اين كاخ مجسمه‌هايي از مرمر و نقره و طلا ديده ميشوند و من مجسمه‌هاي زرين و سيمين را با غنائم ديگر براي تو خواهم فرستاد تا اينكه تحويل بيت‌المال بدهي….

كاخ سلطنتي مدائن خود شهري است بزرگ و قبل ار اينكه ما مدائن را مسخره نماييم سي هزار زن در قسمتي از اين كاخ زندگي مي كردند. علاوه بر زن هاي پادشاه ساساني دختر بزرگ او موسوم به شهربانو يعني برجسته‌ترين زن كشور اسير من شده‌ و من او را با اسيران برجسته به مدينه نزد تو خواهم فرستاد تا هر تصميم كه ميل داري درباره آنها بگيري….

  طلايي كه تا امروز نصيب ما شده بقدري است كه مسلمين ميتوانند با ان عمارتي بسازند كه بجاي خشت، در آن شمش هاي طلا كار گذاشته شود و آنقدر جواهر نصيب ما گرديده كه ميتوانيم جوال ها را پر از جواهر كنيم و با ترازوي رومي آن را وزن نماييم.

 

اي عمر‌بن الخطاب، من هنوز فرصت نكرده‌ام كه شرح جنگ قادسيه را براي تو بنويسم و تو را از چگونگي آن جنگ مطلع كنم. در جنگ قادسيه قشون يزدجرد يكصد و بيست هزار سرباز بود و ايرانيان فيل داشتند و ما فيل نداشتيم. علاوه بر فيل ايرانيان داراي تيراندازان ماهري بودند كه جزو سكنه مشرق ايران محسوب ميشدند….

پيروزي ما در قادسيه راه مدائن را بروي ما گشود و ما بسوي پايتخت پادشاهان ساساني بحركت در‌آمديم و آنرا محاصره كرديم. از اولين روز محاصره مدائن من ميدانستم كه بايد آب را بروي سكنه شهر بست تا از بي‌ آبي مجبور به تسليم شوند….

بعد از اينكه محاصره شهر شروع شد من در قشون خود انظباطي دقيق را برقرار كردم تا اينكه سربازان ما دچار وسوسه شيطان نشوند و خمر ننوشند. در مدائن و پيرامون آن شراب خرما بحد وفور يافت ميشود و عادات ايرانيان تا امروز اين بود كه در موقع صرف طعام جامي از شراب مينوشيدند….

دو روز بعد از آغاز محاصره دو نفر از سربازان ما در حال مستي مشاهده شدند…..امر كردم كه هر دو را گردن زدند و از آن موقع تا امروز كه اين نامه را براي تو ميفرستم هيچيك از سربازان ما شراب ننوشيده اند…..

در روزهاي بعد، عده‌اي از روساي قبايل كه در بين النهرين يعني سرزميني كه بين دو شط دجله و فرات قرار گرفته زندگي مي‌كنند نزد من آمدند و مسلمان شدند و گفتند ما نه فقط اسلام مي آوريم بلكه حاضريم كه بكمك قشون تو عليع يزدجرد بجنگيم زيرا از ظلم اين مرد و عمال او بتنگ آمده‌ايم……هرقدر كه محاصره مدائن طولاني‌تر ميشد عده بيشتري از روساي قبايل بين‌النهرين و كشاورزاني كه بين دو رود دجله و فرات زندگي مي‌كردند اسلام مي‌آوردند و حاضر ميشدند كه بكمك ما عليه يزدجرد وارد جنگ شوند……

براي اطلاع تو اي خليفه بايد بگويم روساي قبايل و مردان قبيله آنها كه مسلمان شدند و بما پيوستند تا عليه يزدجرد بجنگند ايراني و فارسي نيستند بلكه همه جزو سكنه بومي بين النهرين بشمار مي‌آيند و اگر فارسي بودند شايد با آن سرعت اسلام را نميپذيرفتند و بما نمي‌پيوستند……

وقتي حمله عمومي ما عليه مدائن شروع گرديد ما از وضع دفاع سكنه شهر، ميفهميديم كه در كدام قسمت سكنه بومي سكونت دارند و در كدام قسمت سكنه فارسي. در قسمت هايي كه سكنه بومي بسرميبردند مقاومت اهالي شهر ضعيف بود و ما زود آن قسمت ها را اشغال ميكرديم. اما در قسمت هايي كه سكنه فارسي و ايرانيان اصلي بسر ميبردند، مقاومت مردم شديد ميشد و در بعضي از مناطق زنهاي فارسي بكمك مردها وارد جنگ ميشدند و عده‌اي از آنها بقتل رسيدند و در بعضي از مناطق ما تا آخرين نفر از فارسيان را بقتل ميرسانديم تا بتوانيم منطقه سكونت آنها را مسخر كنيم……..

 

 

من در اولين جمعه ماه صفر قدم بكاخ سلطنتي ساسانيان نهادم و نماز جمعه را در آن كاخ خواندم….

عکس تزیینی است

 

 

 

 

 

وجوه نقد از خزانه يزدجرد و خزانه‌هاي موبدان كه تا امروز نصيب ما گرديده يكصد ميليون درهم است و سهم هر سرباز مسلمان كه در جنگ مدائن شركت كرده از غنيمت جنگي بقدري است كه تا آخرين روز عمر معاش او را تامين خواهد كرد…….

در هيچ موقع، سربازان ما با خلوص عقيده كه من اكنون در آنها سراغ دارم نماز نمي خواندند……

امسال از آن سال هاست و اين هم موهبتي ديگر است كه خداوند نصيب مسلمين در ايران كرد.

 

 

 

منبع:

 

 

كتاب عايشه بعد از پيغمبر، نوشته كورت فريشلر، ترجمه ذبيح الله منصوري ، صص 301 الي 310، چاپ خواندنيها، تهران، 1343

 

Advertisements

13 دیدگاه »

 1. hanooz ham ke hanooze daran hamin kararo mikonan ba in fargh ke shenasnamehaye sadere az iran ham daran????????????????????????????

  دیدگاه توسط f16 — آوریل 24, 2008 @ 4:16 ب.ظ. | پاسخ

 2. سلام
  این هم از قادسیه و افتخارات ما
  آرى، او يعنى رستم، با همه يال و كوپالش و باهمه مدال و نشان وافتخاراتش، در حاليكه از ترس در زير پالان خرى پنهان شده بود ، با ذلّت و زبونى خفّت بارى ،بدستِ عربِ بدوىِ گمنامى از سپاه عمر كشته شد و رهبر و پادشاهش يزدگرد نيز در زير پالان خر آسيابانی در مرو .
  http://vasabaha.wordpress.com/2008/04/24/paalaan/

  دیدگاه توسط درویش — آوریل 25, 2008 @ 12:04 ق.ظ. | پاسخ

 3. همه شون جاکشن… از دم قسط…

  دیدگاه توسط xtrementalist — آوریل 25, 2008 @ 8:25 ق.ظ. | پاسخ

 4. کاش این موارد تو رسانه های کشوری هم روش بحث میشد

  دیدگاه توسط سروش — آوریل 25, 2008 @ 9:06 ق.ظ. | پاسخ

 5. وقتي منطق نيست ، توهين هست.

  دیدگاه توسط خودم — آوریل 25, 2008 @ 9:48 ق.ظ. | پاسخ

 6. خواندم

  دیدگاه توسط هفت تیر — آوریل 25, 2008 @ 10:54 ق.ظ. | پاسخ

 7. آخر كتابهای ذبیح الله منصوری هم سند شد؟!! تقریبا تمام كتابهای ذبیح الله از لحاظ تاریخی بسیار نادرست و پر از اراجیف است. از لحاظ تاریخی كتابهای ذبیح الله فقط و فقط به درد سطل زباله می خورد! آخر نامه به این مهمی جای دیگری نیز باید موجود باشد! بنده كه هر چه در حد توان خود كوشیدم رد پایی از این نامه پیدا نكردم!! به علاوه نكات زیادی در نامه جعلی بودن آن را كاملا بر ملا می سازد.

  گر چه فكر نكنم اصلا صحت تاریخی برای خیلی ها مهم باشد! چیزی كه برایشان مهم است این است كه فكر خودشان و ایدیولوژی خودشان را به تاریخ تحمیل كنند! دروغ بد است، مگر دروغی كه من دوست داشته باشم! تحریف بد است مگر تحریفی كه عقاید من را تایید كند! اگر فكر می كنید فقط جمهوری اسلامی به تحریف تاریخ می پردازد سخت در اشتباهید! چپی ها، ملی گرایان افراطی در این كار حتی از جمهوری اسلامی نیز خبره ترند! جناب ذبیح الله هم در تحریف تاریخ، مشتری یابی، كمی ناسیونالیسم، و بیستر از همه به پول توجه داشتند (آخر حق و حساب ایشان به ازای تعداد كلمه ای كه مینوشت حساب می شد و بنابر ایشان هر چه می توانستند روده درازی و اراجیف بافی می كردند).

  بنده با تحریف تاریخ توسط هر كسی و به خاطر هر اید یو لوژی مخالفم! همین!

  دیدگاه توسط hassan — آوریل 25, 2008 @ 4:16 ب.ظ. | پاسخ

 8. لازم به یادآوری است در زبان اعراب جاهلی شمارش با میلیون صورت نمی گرفته است.

  دیدگاه توسط ddfdfdf — آوریل 26, 2008 @ 3:56 ق.ظ. | پاسخ

 9. سلام
  متاسفانه منبعي كه نامه را از آن نقل كرده ايد اعتبار چنداني ندارد. مرحوم ذبيح الله منصوري به ساخت كتاب و انتساب آن به خارجيها معروف است.

  دیدگاه توسط حامد — آوریل 26, 2008 @ 9:51 ق.ظ. | پاسخ

 10. قبل ار اينكه ما مدائن را مسخره نماييم»» فکر کنم منظور تسخیر نماییم بوده نه مسخره نماییم.

  دیدگاه توسط محمد — آوریل 27, 2008 @ 9:07 ق.ظ. | پاسخ

 11. موضوع جنگ قادسیه هرچه فکرمیکنم 120000 سپاه ایران درمقابل 10000سپاه عرب اصلاقابل مقایسه نیست واین اتفاق درطول 4سال 14بار روی مده بازعرب هاپیروزاصلابری من قابلدرک نیست ان همدرهرپیروزاین چهارپایان سنگدل درکشنار مردم پاکیزه ونجیب ماوزنانوفرزندان مارابربایند به زنهای ماتجاوزکنندودخران مارابرای هم خوابگیشابه مکه بفرستندوصدهااقدامات تجاوزکارانه دیگروغیره رستم فروخزاد نه جوهررستمزال داشت ونه جزبه گوهرفرخزاد را یزدگرد که ان سنگرعظیم راهکرده وبه سوراخ اسیابان مروی پناه مبرد این طرفتر محمدرضاپهلوی فرار رابرقرار ترجیح داده ودرموقع عمل سنگرهارا خالی کردند این هاببرهای کاغذی معلومه که مردعمل نیستند نه ایکه بگیم یا عربهاقویترند یاایکه اسلام انهاراپیروزکرد

  دیدگاه توسط پرویز عتیپور — سپتامبر 8, 2008 @ 3:07 ب.ظ. | پاسخ

 12. آنچه بر ما ایرانیان گذشته امری نیست فراموش شدنی اما روی سخنم با کسی هست که در کامنتش نوشته اینهم از رستم که زیر خری پنهان شده باید بگویم از همین نوشتاری که در اینجا آمده است و من میگویم بیشتر ش دروغ ( جهت ان عرب کذب ) میباشد او حتی نمیداند که نام رستم دلیل بر رستم شاهنامه نیست ایشان همانگونه که هر مرد ریش داری را پدر خود می داند رستم فرخ زاد را همان رستم شاهنامه می بیند چرا گفتم دروغ است بدلیل اینکه اعراب عددی بیشتر از هزار را نمیشناختند و دو هزار را میفتند هزار هزار میهن آریایی ما بارها دستخوش هجوم دشمنان این این خاک پاک قرار گرفته و آنانکه می پندارند ما از اسلام ننگین شکست خورده این نگاهی به فرهنگ و زبان کشورهای تهت هجوم این دزدان بیابانگرد شده اند مراجعه کنند ما اسلام را نپذیرفته ایم و نخواهیم پذیرفت چون هنوز هم با زبان فارسی صحبت میکنیم تا کور شود هرانکه نتواند دید ننگ ابدی بر اسلام و عمر و سعد های رقاص و بقیه

  دیدگاه توسط BahramParsa — ژوئن 2, 2011 @ 11:31 ق.ظ. | پاسخ

 13. سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.

  دیدگاه توسط fadayerahbar — اکتبر 24, 2011 @ 9:43 ق.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: