وبلاگ کسروی (یه یاد یعقوب مهرنهاد)

دسامبر 23, 2010

نامه سرگشاده به مدیر محترم سایت بالاترین

Filed under: جامعه — kasravi @ 12:37 ب.ظ.

جناب آقای مهدی یحیی‌نژاد

مدیر محترم سایت بالاترین

درباره حوادث پیش آمده در بالاترین و مسدود شدن حساب ده‌ها کاربر آن مطالب بسیاری نگاشته شده که به زعم من غالب آنها نوشته‌هایی احساسی یا کلی بوده‌اند و کمتر تحلیل و نقدی در این باره دیده ام. از این رو بعنوان یک کاربر بالاترین که همیشه از موضعی منتقدانه آرزوی اعتلای این سایت را داشته ام بر خود دیدم که برداشت و تحلیل شخصی ام را در این ارتباط برایتان بیان کرده و پیشنهادات و نکاتی را نیز به آن بیافزایم. از آنجا که می دانم مشغله‌های فرآوانی دارید سعی میکنم نوشته پیش رو تا حد ممکن مختصر باشد و از آوردن مثال های فرآوان و اطاله کلام خودداری کنم.

جناب یحیی نژاد

طبیعی است که شما روزانه وقت چندانی برای مطالعه لینک ها و نظرات کاربران نداشته باشید. تصدیق می‌کنید که صدها کاربر وجود دارند که در مقایسه با شما به مراتب زمان بیشتری را در بالاترین صرف کرده یا می‌کنند. بنظر من این مساله باعث شده که با کنار هم قرار دادن واقعیاتی که در بالاترین می‌دیدید در ذهنتان قطعات پازلی کنار هم چیده شوند که نهایتن تصویر نادرستی را شکل داده و براساس آن تصمیم اشتباهی بگیرید. دو مساله «انتشار اخبار نادرست و خلاف واقع» و » مطالب توهین آمیز» از بزرگترین معضلات بالاترین در چند ماهه اخیر بوده‌اند. شما در اظهارات اخیر خود هر دو این مشکلات را یکی دانسته و ریشه آنها را در وجود باند و گروهی سازمان یافته که قصد تخریب بالاترین را داشتند پنداشته‌اید. فارغ از اینکه آیا براستی گروهی سازمان یافته از کاربران قصد تخریب و تضعیف جایگاه بالاترین در وب فارسی را داشته اند یا خیر، اقدامات اخیرتان در مسدود کردن حساب ده ها کاربر و حذف تاثیر رای منفی بنظر من این گروه فرضی را به اهدافشان نایل کرده است! نخست اجازه دهید تحلیل شخصی ام را از چرایی و چگونگی پیدایش این دو معضل عرض کنم:

گسترش یافتن انتشار اخبار نادرست و خلاف واقع در بالاترین – چه سازماندهی شده باشد چه نباشد- تا حد زیادی معلول فضایی است که شما در دوران پس از انتخابات ریاست جمهوری در اختیار کاربران گذاشته بودید. تساهل نابجای مدیریت بالاترین نسبت به قانون شکنی های آشکار بسیاری از کاربران در دوران هیجانی پس از انتخابات از یک سو زمینه نهادینه و طبیعی شدن قانون شکنی را در محیط بالاترین فرآهم آورد و از سوی دیگر بسیاری از کاربران فرهیخته این سایت را از آن فراری داد. اگر در آن دوران با قاطعیت جلوی لینک های تزئینی چند ده امتیازی، ایجاد موضوعات داغ بر مبنای متن واحد کپی پیست شده در چندین وبلاگ و خبرگزاری، لینک ها و کامنت های حاوی الفاظ رکیک، لینک های حاوی فراخوان برنامه‌های تک نفره شناسه های مجازی و … می ایستادید امروز مجبور به انجام این جراحی بزرگ و غلط نمی‌شدید. از انتشار اخبار دروغ در سایتی چون بالاترین گریزی نیست اما اگر اولن تعداد کاربران روزنامه نگار و شهروند فرهیخته در سایت تان زیاد باشد خیلی زود خود این کاربران دروغ بودن خبر را در بخش نظرات عیان کرده و آنرا به اطلاع مدیریت می رساندند و دومن اگر قوانین ایجاد موضوع داغ درست تبیین میشد از ایجاد موضوع داغی خلاف واقع با استناد به مثلن یک وبلاگ مجعول پیش‌گیری می‌گشت.

در مورد لینک های توهین آمیز بنظر من اگر جو متعادلی در بالاترین حاکم بود و پراکنش کاربران آن چکیده ای از دستکم جامعه مجازی ایرانیان بودند غالب لینک هایی که حاوی توهین اشکار بودند می بایست خودبخود با رای منفی کاربران کم اعتبار میشد. البته حالا که چنین نیست برای حل این مشکل میشد از امکانات فنی بهره برد که در این مورد پیشنهادات فرآوانی شده است که مثلن یکی از آنها خارج شدن خودکار لینک هایی که به حد نصابی از رای منفی توهین امیز می‌رسیدند از صفحات لینک های مورد بحث و برتر بالاترین است؛ بدون حذف آنها.

بهر روی در حالتی کلی شاید مهمترین علت بروز هر دو این مشکلات، سطحی شدن میانگین کاربران بالاترین باشد. مساله‌ای که مدیریت بالاترین در ایجاد آن بی تاثیر نبوده است.

مدیر محترم سایت بالاترین

تلاش شما در ایجاد مصنوعی چند صدایی و تکثر در بالاترین با اعطای امتیازات ویژه به گروه‌هایی خاص مثلن بازگرداندن دستی لینک های حذف شده، تمجید و دلجویی از کاربران مذهبی و عتاب کاربران مذهب گریز، مدارای به مراتب بیشتر با کاربران طرفدار حکومت، حمایت بی توضیح و تفسیر از کاربر یا کاربرانی خاص و … باعث شده است که جو بی اعتمادی نسبت به مدیریت بالاترین گسترش یابد و البته شاهکار اخیرتان در نگاه امنیتی به مسایل کاربری، اعمال نظریه مشت آهنین برای برگرداندن فضای آرامش و انجام اعمال «پیش‌گیرانه»‌ای چون مسدود کردن حساب کاربرانی که هفته ها در بالاترین فعالیت نداشته یا محترمانه پرسشی را مطرح کرده‌اند امثال من را که تاکنون بالاترین را خانه مجازی خود می دانستیم را نیز مجبور به ترک آن کرده است.

علیرغم همه موارد ذکر شده و اینکه خود دیگر در بالاترین فعالیت نخواهم کرد؛ بعنوان کاربر سابقی که هیچگاه آرزوی به گل نشستن گشتی بالاترین را نداشته و ندارم توصیه‌هایی دوستانه‌ای را برای ادامه مسیر خدمتتان عرض می کنم:

1- قانون گرا باشید! شما نخستین متهم به شکستن قوانین مکتوب بالاترین اید! اگر از کاربران انتظار پیروی و اجرای قوانین را دارید خود نخستین شخصی باشید که بقول مهندس موسوی این قوانین را بی تنازل اجرا می‌کنید. شاید بندی از یک قانون مشکل داشته باشد و در برهه ای از زمان اجرای آن خوشایند شما، مطابق نیاز روز و شرایط اجتماعی-سیاسی یا به نفع بالاترین نباشد در این صورت – با همفکری کاربران مورد اعتمادتان- قانون را تغییر دهید نه رویه اجرای آنرا! اگر مثلن در تابلو اعلانات بالاترین می‌نویسید «ارسال لینک در مورد مسایل داخلی بالاترین ممنوع بوده و حساب لینک گذار مسدود میشود» تا زمانی که این قانون منسوخ نشده حساب کاربری که در هر زمانی لینکی در مورد بالاترین فرستاده را مسدود کنید چه این لینک حاوی ناسزا به مدیریت باشد و در زمان بحران فرستاده شود چه لینکی حمد گونه که در زمان آرامش!

مهتر از آن اینکه نخست قانون یا رویه ای را وضع کرده، درباره آن اطلاع رسانی کنید و سپس به اجرای آن بپردازید. این روند بدیهی بارها در بالاترین بطور معکوس طی شده است!

2- اکنون که کار به جایی رسیده که نباید و مشخص شده بالاترین را به شیوه دموکراسی سوئیسی نمی‌توان اداره کرد دستکم از مدل چینی پیروی کرده و آنرا افغانستان یا لبنان نکنید!  حداکثر تلاش تان برای بهبود کیفی و تکنیکی سایت را بکار بندید و اجازه ندهید آرزو یا ژست دموکراتیک بودن شما را دوباره مجبور به نوشیدن جام زهر کند.

3-  از همفکری و تکیه بر برخی ژورنالیست ها و سیاسیون اصلاح طلب دوری کنید. جدا از اینکه این افراد شناخت جامعی از محیط بالاترین ندارند، مهارت شان هرز دادن پتانسیل فرآوان جامعه است؛ پتانسیلی که در جامعه بالاترین نیز وجود دارد.

با آرزوی بهروزی

کاربر سابق بالاترین

Advertisements

7 دیدگاه »

 1. دیکتاتوری که شاخ و دم نداره .. مدیر بالاترین به خودش اجازه داده در کاری که مربوط به کاربرها هست دخالت کنه، شاه هم هر چی مصدق گفت سلطنت کن و نه حکومت، نفهمید منظورش چیه. بعضی ها هم هر چی به خامنه ای می گن ولی فقیه باش و دخالت در کار قوا و شواری نگهبان و… نکن .. نمی فهمه … دیکتاتور کچل هم هر چی ما میگیم نباید دخالت کنه نمی فهمه
  اکانت من این هست : اگه شما یه مورد توهین دیدید به من بگید …برم خودمو اصلاح کنم …
  http://balatarin.com/users/hootan
  این آقای یحیی نژاد می گن ما باند مخوفیم و زیر نظر جمهوری اسلامی کار می کنیم: من بهشون می گم اگه من تو ایران هم زندانی شدم، هم اینکه تو همه تظاهرات ها بودم، الانم اگه آمریکا هستم برایه ادامه تحصیل اومدم، و بچه پائین شهر تهران هم هستم … بی خودی به ما برچسب نزنن
  من دارم تلاش می کنم مسئولین سایت digg رو راضی کنم یه بخش فارسی راه بندازه و ما بریم اونجا فعالیت کنیم.. اگه پایه هستید بهم ایمیل بزنید

  دیدگاه توسط هوتن — دسامبر 23, 2010 @ 5:58 ب.ظ. | پاسخ

 2. سلام
  فکر می کنم اینجا فضای به نسبت مناسبتری باشد که هنوز در آغاز راه است و تا به حال پیشرفت خوبی داشته
  http://roozna.me/
  به هر حال بالاترین برای من با کودتا28آذر تمام شده است
  ممنون بابت مطلب بسیار منصفانه ای که نگاشتید
  موفق باشید

  دیدگاه توسط سیاوش — دسامبر 23, 2010 @ 11:41 ب.ظ. | پاسخ

 3. هشدار امنیتی به تمام کاربران بالاترین (بخصوص اعضای داخل ایران)! لطفآ اطلاع رسانی کنین:
  مسئولین بالاترین در یکی از آخرین لینکهای مربوط به کودتا در سایت، مرتبآ (مستقیم یا غیرمستقیم) مخالفین و منتقدین خودشون رو تهدید به «پرونده سازی»، افشای هویت و (به زعم خودشون) اسناد تخلف کردن! در یکی از این موارد، مستقیمآ افراد رو تهدید به پرونده سازی «قضایی» هم کردن!!! پاسخ بالاترین به یکی از کاربرها:
  «چند روز به اینکه آیا این بحث را باز کنیم فکر کردیم. متاسفانه همانطور که گفتیم باز کردن این فایل باعث ماجراهایی خواهد شد که هفته ها وقت ما را خواهد گرفت و موجب برخوردهای سیاسی و حتی «قضایی» خارج از بالاترین خواهد شد.»:
  http://balatarin.com/permlink/2010/12/21/2299130#c-3980341
  باید پرسید که حتی اگه کاربری در بالاترین قوانین سایت رو زیرپا گذاشته باشه، چه دلیلی داره که افشای تخلفش منجر به برخورد «قضایی» بشه؟! مگه تابحال بالاترین دلیل تخلف کاربرها رو ذکر نمیکرد؟ حالا چه اتفاقی افتاده که ذکر دلایل تخلف کاربرها موجب برخوردهای «سیاسی و قضایی» میشه؟!؟! تهدید به «پرونده سازی» و افشای هویت کاربران، به همینجا هم ختم نمیشه! در یکی از همین «پرونده سازی»ها، مسئولین بالاترین بجای پاسخ به کامنت یکی از کاربرها (ضمن حذف حساب کاربری این فرد بخاطر سوال از مسئولین!)، ناجوانمردانه و وقیحانه به این شخص اتهام «کودک آزاری» زدن!:
  http://balatarin.com/permlink/2010/12/21/2299130#c-3980059
  و جالب اینکه برای اثبات ادعاشون، به لینکی استناد کردن که خودشون حذفش کرده بودن و قابل مشاهده نبود! اما یکی از کاربرها قبل از حذف این لینک ازش عکس گرفته بود و معلوم شد که اتهام «تبلیغ کودک آزاری» کاملآ بی پایه بوده!:
  https://balatarin.com/permlink/2010/12/21/2299130#c-3980515
  در جای دیگه ای، بعداز درخواست و سوالات مکرر کاربران مبنی براینکه چرا «دلایل و مستندات» تخلف 300 کاربر اخراجی رو بیان نمیکنین، مسئولین بالاترین اینطور «تهدید» به افشاگری کردن: «هر چند بالاترین «موظف نیست» دائما علت مسدود شدن حسابها را توضیح بده اما فکر می‌کنم حداقل برای روشن شدن اذهان عمومی «داستان» چند تا از این شناسه‌ها را که لازم باشه بازگو کنیم»:
  http://balatarin.com/permlink/2010/12/21/2299130#c-3980190
  نکتهء اول دراین کامنت اینجاس که مسئولین بالاترین بجای استفاده از کلمهء «تخلفات قانونی» (یا کلمات مشابه) از کلمهء «داستان» استفاده میکنن! مسئولین بالاترین چرا بجای بازگو کردن «تخلفات» که در قوانین بالاترین بصورت شفاف پیش بینی شده، قصد دارن «داستان» اخراجی ها رو بازگو کنن؟!؟! منظور از بازگو کردن «داستان»، چیزی جز افشای هویت افراد هم میتونه باشه؟! بی دلیل نیست که در کامنت قبلی گفته بودن: باز کردن فایل «موجب برخوردهای سیاسی و حتی «قضایی» خارج از بالاترین خواهد شد.»! لازم به یادآوریه که ثبت نام در بالاترین، تمام اطلاعات شخصی کاربرها رو در اختیار مسئولین سایت قرار میده. نکتهء دوم در این کامنت اینجاس که بالاترین همیشه (بلااستثناء) دلایل حذف کامنت یا حساب کاربری رو در صفحهء شخصی کاربر مینوشت (همراه با ارجاع به لینک). اما این اولین باریه که در حذف کودتایی و فله ای، «علت» حذف در صفحهء شخصی کسی نوشته نشد و به این جملهء کلی و من درآوردی بسنده شد: «حساب این کاربر در بالاترین بدلیل «نقض قوانین» بالاترین بسته شده است.»! نکتهء سوم اینکه مسئولین بالاترین، چون دلیل مستند و قانع کننده ای برای حذف فله ای کاربران ندارن، تصمیم گرفتن که فقط یک عدهء محدودی از اخراجی ها رو که واقعآ متخلف هم بودن «تهدید» به افشای هویت کنن. با اینکار، هم اکثریت اخراجی های «غیرمتخلف» رو بی آبرو میکنن، هم امنیت افراد رو در فضای غیرمجازی به خطر میندازن! در موارد متعدد دیگه ای مسئولین بالاترین حتی به «تهدید» بسنده نکردن و رسمآ علیه مخالفین خودشون اقدام به ایراد اتهام و تهمت کردن، اون هم بدون ارائهء سند و مدرک! بعضی از کاربرانی که ناجوانمردانه مورد تهمت و افترا قرار گرفتن فقط شخصیت «مجازی» نداشتن، بلکه با اسم و هویت «واقعی» در بالاترین فعالیت میکردن! موارد بسیار زیادی از این اتهام زنی و بازی با آبروی شخصیتهای مجازی و حتی «حقیقی» توسط بالاترین وجود داره که ازش میگذرم. صادق رحیمی عزیز به بعضی از این موارد اشاره کرده: http://culturallogic.blogspot.com/2010/12/blog-post_22.html. حالا روی صحبت من با کاربرانیه که با خوشخیالی و رضایتمندی، مشغول همکاری با بالاترین هستن و تصور میکنن که بخاطر همعقیده بودن با مسئولین بالاترین و یا پاچه خواری، از تعرض و تهدید مصون هستن! نکته اینجاس که وقتی یک نفر (یحیی نژاد) تمام مرزهای اخلاقی رو بدون واهمه و در ملآ عام میدره، بدون ذره ای خجالت و ملاحظهء حرفه ای آیا میشه به چنین شخصی اعتماد کرد؟! آیا چنین آدمی حتی به دوستان نزدیک و صمیمی خودش هم رحم میکنه؟! مگه بسیاری از کسانی که حذف شدن و توسط یحیی نژاد مورد اتهام و افترا قرار گرفتن، از دوستانش نبودن؟ بسیاری از این حذف شده ها حتی به یحیی نژاد کمک مالی کردن و زمانی علیه تحریمی های بالاترین هم موضع میگرفتن! این قضیه زمانی خطرناکتر میشه که بدونیم، عملکرد اخیر یحیی نژاد کوچکترین توجیه حرفه ای و حتی عقیدتی نداره! ازنظر عقیدتی، خود یحیی نژاد رسمآ اعلام کرده که «توهین به ادیان و عقاید» در جوامع آزاد بلا اشکاله. اما همزمان قانونی وضع میکنه که برمبنای اون لینکهای «توهین به ادیان» از صفحهء اصلی حذف میشه! بعداز اعتراضات گستردهء کاربران، قانونی وضع میکنه که برمبنای اون فقط «توهین به گروههای مذهبی» ممنوع میشه. اما بلافاصله، نه تنها تمام لینکهای انتقاد به اسلام رو حذف میکنه، بلکه حتی حساب کاربری لینک گذارن رو هم میبنده! و در مرحلهء بعد لینکهای انتقادی نسبت به عملکرد بالاترین و خود لینک گذاران رو هم حذف میکنه! این درمورد توجیه «عقیدتی»! اما این کار هیچ توجیه «حرفه ای» هم نمیتونه داشته باشه، چون اولآ معترضان به لینکهای ضد مذهب در اقلیت مطلق بودن، دومآ چنین قوانین ضددموکراتیک و چنین حذف های فله ای کل اعتبار بالاترین رو از بین برده. یحیی نژاد اونقدر نفهم و کم هوش هم نیست که متوجه این ضرر حرفه ای نباشه! پس شکی نیست که اقدامات اخیر بالاترین از جای دیگه ای آب میخوره. چون بر اساس شناخت ما از یحیی نژاد، این تغییرات ناگهانی اخیر در بالاترین به هیچوجه با عقاید و سلایق شخصی و حرفه ای خودش هم همخوانی نداره! حال خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

  دیدگاه توسط green.path — دسامبر 24, 2010 @ 7:49 ق.ظ. | پاسخ

 4. جلسه گفتگو و پرسش و پاسخ با بهرام مشيري _ موضوع : نقد تعاليم و احكام اسلامي
  تاريخ : شنبه
  5 _February _2011
  16_Bahman _1389
  ساعت : 10 شب به وقت ايران

  مسنجر پالتاك
  اتاق : ايران عصر روشنگري
  ———————–
  IRAN Asre Roshangari
  Category : Asia
  Subcategory : Iran
  ———————-
  جهت دانلود مسنجر پالتاك از لينك زير استفاده نماييد
  http://www.paltalk.com/
  سايت رسمي استاد بهرام مشيري
  http://www.bahrammoshiri.com/
  جهت اطلاعات بيشتر يا تمايل به شركت در پرسش و پاسخ لطفا با ايميل زير تماس بگيريد
  Email : iranasreroshangari@gmail.com
  http://iranasreroshangari.blogspot.com/2010/12/blog-post_27.html

  دیدگاه توسط AZADI — ژانویه 3, 2011 @ 2:25 ق.ظ. | پاسخ

 5. سلام اولاد عزیز.
  سال نو شما و خانواده پیروز و شاد.
  اولاد جان آدرس ایمیل شما را دیگر ندارم. سپاسگزار میشوم اگر آن را دوباره اینجا بنویسید.
  پاینده باشی

  دیدگاه توسط IranMehr — مارس 23, 2011 @ 2:01 ب.ظ. | پاسخ

 6. اولاد گرامی؛
  این پیام دومی است که برایتان می گذارم. راستش خواستم تنها از آنکه بدون خداحافظی رفتم، از شما پوزش بخواهم و نیز سال نو را شاد باش بگوییم.
  از همه لطف هایی که به من داشته اید سپاسگزارم.
  همیشه شاد و پاینده باشی
  بدرود
  ایران مهر

  دیدگاه توسط ایران مهر — مارس 28, 2011 @ 1:36 ب.ظ. | پاسخ

  • ممنونم ایران مهر عزیز. من نیز برای شما بهترین آرزوها را دارم

   دیدگاه توسط kasravi — ژوئن 30, 2011 @ 6:22 ب.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: